Refinancování hypotéky

V tomto bodu se dostáváme do situací, ze kterých můžeme novějším způsobem proklouznout často špatným stávajícím podmínkám, které pro nás nejsou tak výhodné, jako ty nové.
Znamená to, že pokud splácíte hypoteční úvěr, tak refinancování hypotéky vám pomůže zajistit splacení tohoto dluhu za pomocí vyřízení zcela nového hypotečního úvěru, právě s lepšími podmínkami. Většinou refinancování hypotéky nabízejí banky, ale v běžném životě se už můžeme potkat i s jinými možnostmi, které můžeme tímto způsobem využít. Takže to může být formou nebankovního refinancování.
Většinou jde o splacení staré hypotéky novou hypotékou, kterou vám poskytne jiná banka, než u které máte dosavadní, čili tu starou hypotéku.
Dlužník žádá o refinancování většinou před ukončením doby fixace úrokové sazby. Také v případě, že jde o výhodnější podmínky nové banky po skončení fixace staré smlouvy.
Konkrétní důvody proč refinancovat svou hypotéku si tak nyní řekneme:
Jakmile skončí fixace, tak banka bude nabízet nové podmínky, včetně úrokových sazeb, které budou platit v dalším období. To je doba, kdy můžete bez problémů či jakýchkoliv poplatků banky, svou hypotéku refinancovat. To znamená, že necháte starou hypotéku zaplatit tou novou, kterou máte sjednanou u jiné banky. Ta vám totiž může nabídnout lepší úrokovou sazbu. Dlužník tak získává novou smlouvu a nový hypoteční úvěr, zatímco ten starý mu skončí, ale s mnohem lepšími podmínkami než doposud. Zde se například může prodlužovat doba splácení, nově odkládat měsíční splátky a banky nabízí ještě i jiné výhody. Díky menším úrokovým sazbám tak klienti mohou ušetřit na měsíčních splátkách, což je pro každého příjemné, takže tento způsob je hojně využíván.
Doba fixace se tak pohybuje například od období jednoho roku, přes tři roky, pět let nebo i více.
Výhody tak jistě převažují. Jedná se o již zmíněné nižší měsíční splátky, možnosti nastavení si doby splácení hypotečního úvěru, zjednoduší se vám administrativa a můžete mít dokonce nižší poplatky.

Informace se týkají jen úvěrů, které nejsou spotřebitelské úvěry ve smyslu zákona 257/2016, sb. o spotřebitelském úvěru.

Refinancování hypotéky